Jakou cenu má člověk?

Na světe je více jak 7 miliard lidí. Když si člověk uvědomí, že je jen jeden z mnoha dalších, tak je mu z toho možná až úzko. Jakou cenu má jeden člověk mezi dalšími miliardami lidí? Jakou cenu má vůbec jeden člověk, když je jich tu tolik?

Jsem přesvědčená, že člověk tady na světě není jen tak. Žadný člověk tady není náhodou nebo omylem. Je tady, aby byl, aby něco udělal, aby se díky němu něco stalo... A nikdo na celém světě nemůže říct, že On je tady zbytečně, protože to není pravda.

V jedné dětské knize "Velký objev Huga Cabreta" je moc hezká myšlenka o smyslu života a ceně člověka. Hrdina v ní říká, že si svět představuje jako stroj, protože stroj má spostu součástek, které do sebe zapadají. A žádná ta součástka ve stroji není navíc. Kdyby tam chyběl jenom jeden dílek, tak by to všechno bylo k ničemu. Každá součástka je tam z nějakého důvodu, každá má nějaký smysl. A protože ve stroji není žádná částka jen tak, tak ani ve světě není žádný člověk jen tak navíc. Každý člověk je tady kvůli někomu nebo něčemu... Nikdo tady není pro nic za nic.

O ceně člověka se tedy vůbec nedá hovořit v číslech. Jakou cenu má pro vás váš blízký, člen vaší rodiny... Tohle se nedá počítat na nic. Je to nevyčíslitelné, je to nekonečné. O žádném člověku se nedá říct, že ten stojí dvacet korun a ten zase třicet. Že někdo je důležitější a někdo méně. Všichni jsou si rovni. Každý člověk, i když ho nemáte rádi sebevíc, je jako vy, má nevyčíslitelnou hodnotu, protože stejně tak jako vy jste důležití, tak i on je pro někoho nesmírně důležitý a my ostatní nemáme právo posuzovat, jestli je to dobrý nebo špatný díl ve stroji. Je to díl, který tady musí být, protože bez něj by to prostě neklapalo. A tak si na to možná občas vzpomeňme, až budeme na někoho naštvaní a budeme o něm říkat, že je k ničemu, protože i on je tady z nějakého důvodu, má nějaký úkol a má stejnou, stejně velkou, hodnotu jako my.

Nebojme se někdy zastat slabšího a utlačovaného, protože my nemáme právo posuzovat jeho hodnotu, my nemáme právo posuzovat jeho schopnosti a neschopnosti. Jediné co můžeme, je, se ho zastat. Tak si nezapomeňme všímat lidí jako originálních, osobitých bytostí s nevyčíslitelnou hodnotou. Protože to oni, stejně tak jako my, jsou a vždy budou!